Skip to main content

Skasowałeś swoje dokumenty / zdjęcia … W najmniej oczekiwanym momencie zniknęły nasze dane z dysku . Jeśli chcemy  je odzyskać ,nieunikniona będzie wizyta u specjalisty.

 

Odzyskiwanie danych z uszkodzonych nośników to bardzo skomplikowany proces wymagający precyzji i wysokiego poziomu wiedzy

Ze względu na rodzaj uszkodzenia nośnika, odzyskiwanie danych można podzielić na: fizyczne – przywrócenie danych utraconych na skutek mechanicznego/fizycznego uszkodzenia nośnika pamięci ( np. uszkodzenie lub zablokowanie głowic dysku , zatarcie silnika, uszkodzenie elektroniki dysku itp.) oraz logiczne ,czyli nic innego jak przywrócenie danych utraconych na skutek uszkodzenia plików systemowych, nieumyślnego usunięcia danych (np. uszkodzenie struktury logicznej dysku – MBR,Boot,MFT , skasowanie lub nadpisanie danych )

W sieci możemy znaleźć wiele programów , dzięki którym odzyskamy utracone pliki. Często jednak programy tego typu tylko potęgują szkody.  Jeżeli nie posiadamy pewności co do typu i stopnia uszkodzenia nośnika, najlepiej wystrzegać się takich rozwiązań.

 

Warto zastanowić się i rozważyć na ile są to wartościowe dane zanim podejmiemy jakiekolwiek działania. Nieumiejętnym postępowaniem możemy zmniejszyć szanse na odzyskanie utraconych plików, pogorszyć stan nośnika tym samym uniemożliwić późniejsze odzyskiwanie danych lub zwiększyć jego koszty .

 

Pamiętaj, aby na nośniku z którego chcesz odzyskać dane nie zapisywać żadnych innych informacji. Prowadzi to do  zamazania danych na których nam zależy, inaczej nadpisania.

Danych fizycznie nadpisanych odzyskać się nie da. Dochodzi wówczas do zmiany stanu logicznego komórek pamięci co jest procesem nieodwracalnym.

 

Proces odzyskiwania danych poprzedza ekspertyza… to nic innego jak zbadanie stanu nośnika oraz oszacowanie czy dane są możliwe do odzyskiwania. Ekspertyza dostarcza informacji pozwalających określić koszty i potrzebny czas na wykonanie usługi.

 

Na powodzenie wykonania usługi ma wpływ umiejętność i precyzja ludzi oraz użycie specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Dlatego w dalszym ciągu podnosimy swoje kwalifikacje i inwestujemy  w najlepszy sprzęt aby sprostać najtrudniejszym zadaniom.

W ostatnim czasie z 100% powodzeniem udało nam się odzyskać dane z uszkodzonej macierzy dyskowej RAID jak również z laptopa znanej firmy który uległ  kompletnemu zniszczeniu w wyniku przejechania go samochodem. Dysk był w kompletnej rozsypce, udało się go jednak poskładać i odtworzyć ważne firmowe dane …to jednak tylko pojedyncze przykłady odzyskanych przez nas danych ..

Rysunek 1. Rozbite talerze dysku

Rysunek 2. Dysk po zalaniu

Rysunek 3. Nieprawidłowo zaprokowane głowice dysku

Dobrym nawykiem jest tworzenie kopii zapasowej danych. W sytuacji gdy komputer lub dysk ulegnie awarii, zawsze mamy kopię swoich danych.

Przezorny zawsze ubezpieczony …