Serwis telewizorów

Rynek sprzętu RTV jest co raz szerszy i dzięki temu można wybrać sprzęt, który sprosta nawet najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Telewizory nie są w tym przypadku wyjątkiem i w każdym większym sklepie można wybrać swój wymarzony model spośród kilkudziesięciu lub nawet kilkuset innych modeli. Niestety jak każdy sprzęt elektroniczny telewizor może popsuć się w najmniej oczekiwanym momencie i zepsuć humor jego właścicielowi.

Co gorsza nie ma telewizorów, które psują się częściej czy rzadziej więc wybór producenta nie jest w stanie uchronić użytkownika przed ryzykiem wystąpienia awarii sprzętu. Rodzajów awarii jakie mogą wystąpić w telewizorze jest co najmniej kilkanaście. W poniższych punktach przedstawione są te, które naprawiamy najczęściej w telewizorach naszych klientów:

1. Telewizor nie włącza się (nie świeci się żadna dioda)

Jeśli nie jesteś w stanie włączyć telewizora, a po podłączeniu go do prądu nie zaświeca się na nim żadna dioda to jest to oznaka, że uszkodzony jest wewnętrzny zasilacz lub układ zasilania na płycie głównej. Przy tego typu usterce nie ma możliwości samodzielnej diagnozy lub naprawy sprzętu. Uszkodzony telewizor należy dostarczyć do serwisu gdzie technicy wyposażeni w odpowiedni sprzęt i posiadający odpowiednią wiedzę wyeliminują ww. usterkę.

2. Telewizor nie włącza się (świeci się dioda ale nie ma reakcji na włącznik)

Jeżeli telewizor po podłączeniu do prądu nie reaguje na naciskanie przycisków na pilocie to w pierwszej kolejności należy wyeliminować usterkę samego pilota. Należy wymienić w nim baterie i spróbować ponownie uruchomić telewizor. Można też spróbować uruchomić sprzęt przyciskami umieszczonymi na obudowie. Jeżeli te operacje nie przyniosą pożądanego rezultatu należy udać się do serwisu gdze technicy wyposażeni w odpowiedni sprzęt i posiadający odpowiednią wiedzę wyeliminują ww. usterkę.

3. Telewizor wyłącza się w trakcie pracy

Czasem można zaobserwować, że podczas działania telewizora wyłącza się on nagle bez żadnej konkretnej przyczyny. Jest to usterka dość poważna i może być spowodowana kilkoma przyczynami. Nie należy jej bagatelizować tylko dostarczyć urządzenie do serwisu w celu sprawdzenia . Wykwalifikowani technicy sprawdzą przyczynę i wyeliminują usterkę.

4. Nie działa podświetlenie matrycy

Jest to jedna z częściej występujących usterek w telewizorach z matrycą LCD podświetlanych zarówno za pomocą świetlówki CCFL jak i diod LED. Przy tego typu objawach uszkodzone okazać się źródło podświetlenia (czyli wyżej wspomniane diody lub świetlówki) lub układ, który je zasila. Obie usterki nie są zbyt trudne w naprawie i nasi technicy bez problemu naprawia tak uszkodzony telewizor.

5. Brak obrazu

W telewizorze czasem może dojść do usterki polegającej na nie wyświetlaniu obrazu na ekranie. Dźwięk zazwyczaj jest słyszalny ale ekran nie wyświetla żadnej treści. Do tego typu usterek dochodzi głównie gdy uszkodzona jest matryca lub płyta główna. Powyższe usterki jesteśmy w większości przypadków naprawić w naszym serwisie.

6. Brak dźwięku

Gdy po uruchomieniu telewizora widać obraz a nie słychać dźwięku to można spodziewać się, że uszkodzeniu uległ kodek audio znajdujący się na płycie. Dla pewności można wcześniej sprawdzić czy w gnieździe słuchawkowym nie została jakaś ułamana końcówka wtyczki od słuchawek. Przy tego typu problemie wymiana uszkodzonego elementu przywraca dźwięk w głośnikach telewizora.

7. Zbita matryca

Jest to jedna z droższych do wyeliminowania usterek jaka może spotkać użytkownika. Powstaje na skutek uderzenia lub zbyt mocnego ściśnięcia matrycy. Naprawa polega na wymianie całego ekranu i zazwyczaj przy zastosowaniu nowych, oryginalnych części jest na pograniczu opłacalności naprawy. W naszym serwisie jesteśmy w stanie zamontować matrycę używaną pochodząca z telewizora z uszkodzoną płytą główną przez co koszt naprawy takiego telewizora nie jest aż tak bolesny.

8. Bad piksele

Bad piksele to uszkodzone piksele w ekranie. Mogą mieć kolor czarny jeśli wszystkie subpiksele nie świecą lub kolor czerwony, zielony lub niebieski gdy jeden z subpikseli świeci na stałe. Niestety nie ma metody na naprawę takiego uszkodzenia. Jeśli bad piksel mocno przeszkadza w użytkowaniu telewizora zgłoś się do naszego serwisu na wymianę matrycy.