Dyski sieciowe NAS, macierze RAID

Nasze laboratorium posiada w swojej ofercie usługę kasowania danych. Przeznaczona ona jest dla osób, które wymieniają stary sprzęt na nowy lub odsyłają nośnik na gwarancję i nie chcą by dane zawarte na nośnikach mogły dostać się w niepowołane ręce.

Awaria macierzy może być problematyczna jeśli jej konfiguracja nie przewidziała zabezpieczenia przed utratą danych. Odzyskanie danych z uszkodzonej macierzy może być problematyczna jeśli użytkownik nie wie na jakiej zasadzie działa w niej zapisywanie danych, dlatego w przypadku uszkodzenia macierzy zapraszamy do naszego laboratorium.

1. Odzyskiwanie danych z dysków sieciowych

Dysk sieciowy to zazwyczaj dysk HDD (rzadziej spotykane są dyski SSD) zamknięty w specjalnej obudowie, którą można podłączyć do sieci domowej lub firmowej. Jego zaletą jest dostęp do danych bez konieczności podpinania kabli za każdym razem, gdy potrzebujemy skorzystać z danych. Po odpowiednim skonfigurowaniu można mieć też dostęp do danych przez Internet. Taki dysk jest tak samo podatny na uszkodzenia jak dysk zamontowany w komputerze stacjonarnym czy laptopie. W przypadku awarii takiego dysku zgłoś się do naszego laboratorium. Odzyskujemy dane z większości modeli dysków sieciowych.

2. Odzyskiwanie danych z macierzy RAID

RAID (Redundant Array of Independent Disks – Nadmiarowa Macierz Niezależnych Dysków) jest sposobem na minimalizację ryzyka utraty danych w przypadku awarii jednego lub kilku nośników. Istnieje kilka rodzajów systemów RAID, a ich sposób tworzenia można podzielić na sprzętowy i software’owy. W przypadku pierwszego obsługą macierzy zajmuje się osobne urządzenie, w przypadku drugiego macierz jest stworzona wirtualnie przez oprogramowanie. Samych systemów RAID jest kilka (różnią się między sobą sposobami zapisu i odczytu dysku):

RAID 0

RAID 1

RAID 2

RAID 3

RAID 4

RAID 5

RAID 6

RAID 0 + 1

RAID 1 + 0

W zależności od wybranej macierzy ilość dysków, która może ulec awarii bez ryzyka utraty danych waha się od 0 (w przypadku RAID 0) do nawet kilku (w przypadku RAID 0 + 1 i RAID 1 + 0) Warto jednak mieć na uwadze, że stworzenie macierzy RAID nie jest 100% zabezpieczeniem przed utratą danych więc trzeba mieć na uwadze fakt, że dane mogą ulec utracie w przypadku nietypowej awarii macierzy lub błędu podczas naprawiania/odbudowywania macierzy. Jeśli doszło do awarii macierzy należy jak najszybciej zabezpieczyć na niej dane. Jeżeli nie wiesz jak tego dokonać, odwiedź nasze laboratorium gdzie technicy zrobią to w taki sposób żeby ograniczyć możliwość utraty danych.