Pendrive to przenośna pamięć USB, która jest bardzo popularna od kilkunastu lat. Na rynku są dostępne pamięci o różnej pojemności, prędkości jak i różnym kształcie. Ale to nie jest jedyna różnica. Pamięci USB różnią się między sobą jakością zastosowanych podzespołów. Od tanich i mocno awaryjnych kontrolerów po te, które bez problemu wytrzymują kilka lat pracy
Odzyskiwanie danych z pendrive
Starsze pendrive’y były wyposażone w oddzielne układy pamięci i kontrolera. Obecnie większość jest wyposażona w jeden monolit. Nasze laboratorium odzyskuje dane zarówno z tych pierwszych jak i drugich. Oto kilka rodzajów usterek, po których jesteśmy w stanie odzyskać dane z uszkodzonego nośnika.
1. Pendrive sformatowany
Pendrive nie jest w stanie sformatować się samoczynnie. Do sformatowania dochodzi najczęściej na skutek zmiany wielkości partycji lub chęci sformatowania innego nośnika gdy jest podłączonych kilka urządzeń do komputera. Po sformatowaniu pendrive najważniejszą czynnością jest zaprzestanie pracy na tym nośniku. Wszelkie próby odzysku danych przeprowadzane za pomocą bezpłatnych programów dostępnych w sieci mogą zmniejszyć ilość danych, które uda się odzyskać lub nawet całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych. Niektóre z tych programów zapisują bowiem odzyskane dane wprost na nośnik, z którego odzyskujemy dane. Jest to najczęściej popełniany błąd podczas odzyskiwania danych. Jeżeli przez przypadek sformatowałeś pendrive, na której miałeś ważne dane zgłoś się od razu do naszego serwisu. Jeśli nie zostały nadpisane żadne sektory to dane uda się odzyskać w 100%.
2. Pendrive nie zgłasza się
Gdy pendrive nie jest widoczny w komputerze to jest to oznaka, że uległ poważnemu uszkodzeniu. Najczęściej psujące się elementy to kontroler pamięci lub sama kość pamięci. W starszych pendrive’ach elementy te są lutowane do płytki PCB więc ewentualne odzyskanie danych jest łatwiejsze. Nowe mają zintegrowane wszystkie elementy w jednym układzie – tzw. Monolicie. Proces odzyskiwania danych jest wtedy utrudniony ale możliwy do wykonania przez naszych techników.
3. Pendrive pokazuje nieprawidłową pojemność
Pojemność pendrive’a jest zazwyczaj nadrukowana na obudowie. Jest podawana w gigabajtach. Tą samą pojemność powinien pokazać komputer po włożeniu go do portu USB. Błędy z pojemnością dotyczą zazwyczaj nieoryginalnych pendrive’ów oraz pamięci w postaci gadżetów ale w sporadycznych przypadkach mieliśmy do czynienia z takim zachowaniem kart oryginalnych.
Jeśli z niewiadomych nam przyczyn pojemność jest wyświetlana błędnie może to oznaczać uszkodzenie pendrive oraz ryzyko utraty danych, które się na niej znajdują. W takim przypadku należy udać się do laboratorium w celu sprawdzenia czy karta pamięci jest sprawna, a dane na niej bezpieczne.
4. Pendrive niezainicjowany
Pendrive powinien zadziałać od razu po włożeniu do komputera. Jeśli jednak z jakiegoś powodu po włożeniu do komputera nie pokazuje się nam działająca partycja może to oznaczać, że urządzenie jest uszkodzone. W takim przypadku nie należy korzystać dalej z urządzenia ani próbować odzyskiwać danych bezpłatnymi programami bo można spowodować sytuację, że odzysk danych będzie utrudniony nawet w profesjonalnym laboratorium.
5. Pendrive wolno pracuje
Każdy pendrive charakteryzuje się kilkoma prędkościami zapisu/odczytu danych. To od tego parametru zależy między innymi to w jak szybko będziemy mogli zapisywać i odczytywać dane. Jeśli jednak zauważysz, że pendrive działa wolniej niż na początku to należy go sprawdzić odpowiednim oprogramowaniem a dane zabezpieczyć na innym nośniku. Zmniejszona prędkość jest jednym z najczęściej występujących symptomów uszkodzenia urządzenia. Jeśli jednak nie zdążyłeś zrobić backupu swoich danych, zgłoś się do naszego laboratorium w celu odzyskania danych.
6. Pendrive zawiesza komputer
Uszkodzona pendrive może uniemożliwić korzystanie z urządzenia do którego jest podłączony. Skutkiem podłączenia uszkodzonego pendrive do komputera może być pokazanie się Bluescreena, zawieszenie się komputera itp. Jeśli taka usterka wystąpiła to należy zgłosić się do naszego laboratorium. Próby odzyskiwania danych bezpłatnymi programami mogą tylko pogorszyć sprawę i doprowadzić do sytuacji, że nie da się odzyskać danych w ogóle.