Odzyskiwanie danych z dysków twardych

Dysk twardy (HDD) inaczej zwany też dyskiem talerzowym jest obecnie najczęściej stosowanym nośnikiem danych zarówno w laptopach jak i komputerach stacjonarnych. Charakteryzuje się on duża pojemnością (dochodzącą nawet do 16TB) i niskim stosunkiem ceny do oferowanej pojemności. Ma niestety też swoje wady.

Należą do nich niższa prędkość w porównaniu do dysków SSD oraz podatność na awarie spowodowane uderzeniem, upadkiem lub pracą w czasie przenoszenia. Dyski mogą zepsuć się na kilka sposobów i poniżej opiszę kilka podstawowych usterek z jakimi mierzymy się w codziennej pracy naszego laboratorium.

1. Dysk sformatowany

Dysk nie jest w stanie sformatować się samoczynnie. Do sformatowania dochodzi najczęściej na skutek pomyłki użytkownika podczas instalacji systemu operacyjnego lub innego działania związanego ze zmianami wielkości czy ilości partycji. Po sformatowaniu dysku najważniejszą czynnością jest zaprzestanie pracy na tym nośniku. Wszelkie próby odzysku danych przeprowadzane za pomocą bezpłatnych programów dostępnych w sieci mogą zmniejszyć ilość danych, które uda się odzyskać lub nawet całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych. Niektóre z tych programów zapisują bowiem odzyskane dane wprost na nośnik, z którego odzyskujemy dane. Jest to najczęściej popełniany błąd podczas odzyskiwania danych. Jeżeli przez przypadek sformatowałeś dysk, na którym miałeś ważne dane zgłoś się od razu do naszego serwisu. Jeśli nie zostały nadpisane żadne sektory to dane uda się odzyskać w 100%.

2. Dysk nie zgłasza się

Jeśli dysk zamontowany wewnątrz komputera nie jest widoczny w BIOS / UEFI lub dysk podłączany do USB nie zgłasza się w systemie to można stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest poważnie uszkodzony. Rodzajów uszkodzeń może być kilka. Uszkodzona może być elektronika dysku, głowice, firmware lub silnik. Nie zalecamy samodzielnych prób podmian elektroniki czy otwierania dysku twardego. Tego typu działania mogą spowodować utracenie możliwości odzyskania danych. Uszkodzony nośnik należy przynieść do naszego laboratorium i opisać jak doszło do uszkodzenia. Po przeprowadzeniu wywiadu i sprawdzeniu dysku wycenimy koszt odzyskania danych.

3. Dysk pokazuje nieprawidłową pojemność

Gdy po podłączeniu dysku system operacyjny wykrywa go ale pokazuje błędną lub zerową pojemność oznacza zazwyczaj uszkodzeny firmware czyli wewnętrzne oprogramowanie nośnika danych. Co prawda w niektórych przypadkach jest możliwe wgranie firmware za pomocą komputera stacjonarnego i terminala ale potrzebna jest do tego duża wiedza oraz skłonność do ryzyka ponieważ po źle przeprowadzonej operacji odzysk danych w profesjonalnym laboratorium będzie utrudniony bądź niemożliwy.

4. Dysk niezainicjowany

Dysk twardy po podłączeniu może się zgłosić w BIOS / UEFI ale w systemie operacyjnym może być widoczny jako niezainicjowany. Jest to objaw uszkodzonych głowic czytających lub dużej ilości bad sectorów. Domowe warunki nie pozwalają na wymianę głowic więc odradzamy wszelkie próby otwierania dysku. Wystarczy jeden nieumiejętny ruch przy otwartym dysku i odzyskanie danych może stać się niemożliwe. Dysk należy otwierać tylko w wyspecjalizowanych serwisach posiadających odpowiednie wyposażenie oraz umiejętności.

5. Dysk wolno pracuje

Jest to jedna z częściej pojawiających się usterek dysków twardych. Objawia się ona wolnym ładowaniem systemu operacyjnego, niską prędkością kopiowania danych, itp. Kondycję takiego dysku można sprawdzić w SMART korzystając z programów dostępnych w sieci. Jeśli program zgłosi jakieś błędy nie należy dłużej pracować na takim dysku ponieważ każda praca na takim nośniku powoduje jego dalszą destrukcję, a w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia ceny odzysku lub całkowitego braku możliwości odzyskania danych nawet w profesjonalnym laboratorium.

6. Dysk zawiesza komputer

Jeśli po podłączeniu dysku komputer zawiesza się i nie można go normalnie obsługiwać to oznacza to, że dysk który podłączyliśmy ma uszkodzone głowice lub bardzo dużą ilość bad sectorów. Oba uszkodzenia są bardzo poważne i nie ma możliwości by domowym sposobem odzyskać dane. Większość prób kończy się w najlepszym przypadku na pogorszeniu stanu dysku a w najgorszym na całkowitych braku możliwości odzyskania danych. Jeśli masz dysk z takimi objawami zgłoś się do naszego laboratorium w celu odzyskania danych znajdujących się na nośniku.