Dyski twarde HDD są wykorzystywane na całym świecie w celu przechowywania informacji. Mogą to być poufne dane firmowe, kadrowe czy rachunkowe, a także prywatne zdjęcia lub filmy z wakacji. Niezależnie od sytuacji, odzyskiwanie danych z dysków twardych warto powierzyć profesjonalistom. Mimo że problem z dyskiem twardym początkowo może wydawać się katastrofą, specjaliści dysponują umiejętnościami potrzebnymi do uratowania sytuacji. Odzyskiwanie danych z dysków twardych jest możliwe w przypadku praktycznie każdego modelu i każdej marki. Ta informacja może uspokoić osoby, które były zrozpaczone faktem wystąpienia usterki. Powszechnie spotykane sytuacje, w których dane zostają utracone, to: przypadkowe usunięcie, formatowanie, awaria elektroniki, uszkodzenia fizyczne, uszkodzenia spowodowane przez wodę lub ogień, wirusy i wiele innych. Odzyskiwanie danych z dysku twardego obejmuje zarówno sytuacje proste, jak i te bardziej złożone, których zlekceważenie mogłoby przynieść opłakane skutki.
Odzyskiwanie danych z dysków twardych
Obserwując niepokojące sygnały ze strony dysku twardego, należy wyłączyć go jak najszybciej w celu zminimalizowania ryzyka dalszych uszkodzeń. Zasada ta obowiązuje zarówno w przypadku zalania dysku (nie wolno na własną rękę próbować go suszyć), jak i wydawania przez dysk niepokojących dźwięków, do których zalicza się m.in. tarcie, klikanie czy mielenie. Odzyskiwanie danych z dysku twardego jest też możliwe w sytuacji, w której zostaną one przypadkowo usunięte. Profesjonaliści posiadają doświadczenie, dzięki któremu uratują nawet najbardziej skomplikowane sytuacje.
1. Dysk sformatowany
Dysk nie jest w stanie sformatować się samoczynnie. Do sformatowania dochodzi najczęściej na skutek pomyłki użytkownika podczas instalacji systemu operacyjnego lub innego działania związanego ze zmianami wielkości czy ilości partycji. Po sformatowaniu dysku najważniejszą czynnością jest zaprzestanie pracy na tym nośniku. Wszelkie próby odzysku danych przeprowadzane za pomocą bezpłatnych programów dostępnych w sieci mogą zmniejszyć ilość danych, które uda się odzyskać lub nawet całkowicie uniemożliwić odzyskanie danych. Niektóre z tych programów zapisują bowiem odzyskane dane wprost na nośnik, z którego odzyskujemy dane. Jest to najczęściej popełniany błąd podczas odzyskiwania danych. Jeżeli przez przypadek sformatowałeś dysk, na którym miałeś ważne dane zgłoś się od razu do naszego serwisu. Jeśli nie zostały nadpisane żadne sektory to dane uda się odzyskać w 100%.
2. Dysk nie zgłasza się
Jeśli dysk zamontowany wewnątrz komputera nie jest widoczny w BIOS / UEFI lub dysk podłączany do USB nie zgłasza się w systemie to można stwierdzić z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest poważnie uszkodzony. Rodzajów uszkodzeń może być kilka. Uszkodzona może być elektronika dysku, głowice, firmware lub silnik. Nie zalecamy samodzielnych prób podmian elektroniki czy otwierania dysku twardego. Tego typu działania mogą spowodować utracenie możliwości odzyskania danych. Uszkodzony nośnik należy przynieść do naszego laboratorium i opisać jak doszło do uszkodzenia. Po przeprowadzeniu wywiadu i sprawdzeniu dysku wycenimy koszt odzyskania danych.
3. Dysk pokazuje nieprawidłową pojemność
Gdy po podłączeniu dysku system operacyjny wykrywa go ale pokazuje błędną lub zerową pojemność oznacza zazwyczaj uszkodzeny firmware czyli wewnętrzne oprogramowanie nośnika danych. Co prawda w niektórych przypadkach jest możliwe wgranie firmware za pomocą komputera stacjonarnego i terminala ale potrzebna jest do tego duża wiedza oraz skłonność do ryzyka ponieważ po źle przeprowadzonej operacji odzysk danych w profesjonalnym laboratorium będzie utrudniony bądź niemożliwy.
4. Dysk niezainicjowany
Dysk twardy po podłączeniu może się zgłosić w BIOS / UEFI ale w systemie operacyjnym może być widoczny jako niezainicjowany. Jest to objaw uszkodzonych głowic czytających lub dużej ilości bad sectorów. Domowe warunki nie pozwalają na wymianę głowic więc odradzamy wszelkie próby otwierania dysku. Wystarczy jeden nieumiejętny ruch przy otwartym dysku i odzyskanie danych może stać się niemożliwe. Dysk należy otwierać tylko w wyspecjalizowanych serwisach posiadających odpowiednie wyposażenie oraz umiejętności.
5. Dysk wolno pracuje
Jest to jedna z częściej pojawiających się usterek dysków twardych. Objawia się ona wolnym ładowaniem systemu operacyjnego, niską prędkością kopiowania danych, itp. Kondycję takiego dysku można sprawdzić w SMART korzystając z programów dostępnych w sieci. Jeśli program zgłosi jakieś błędy nie należy dłużej pracować na takim dysku ponieważ każda praca na takim nośniku powoduje jego dalszą destrukcję, a w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia ceny odzysku lub całkowitego braku możliwości odzyskania danych nawet w profesjonalnym laboratorium.
6. Dysk zawiesza komputer
Jeśli po podłączeniu dysku komputer zawiesza się i nie można go normalnie obsługiwać to oznacza to, że dysk który podłączyliśmy ma uszkodzone głowice lub bardzo dużą ilość bad sectorów. Oba uszkodzenia są bardzo poważne i nie ma możliwości by domowym sposobem odzyskać dane. Większość prób kończy się w najlepszym przypadku na pogorszeniu stanu dysku a w najgorszym na całkowitych braku możliwości odzyskania danych. Jeśli masz dysk z takimi objawami zgłoś się do naszego laboratorium w celu odzyskania danych znajdujących się na nośniku.