Skip to main content
Porady

Jak nie powinniśmy używać naszego laptopa, i uchronić go przed awaria?

By 28 stycznia, 201929 stycznia, 2019No Comments

Na co dzień w naszej pracy spotykamy się klientami i rozmaitymi sposobami traktowania przez nich laptopów z których korzystają.

Wiele osób  twierdzi, ze praca z laptopem w łóżku.. to przecież nic złego i ile zdarza się to sporadycznie. Niestety,  najwięcej awarii sprzętów występuje na skutek ich przegrzania. Postawienie laptopa na kołdrze czy kocu powoduje zatkanie otworów wentylacyjnych, zablokowanie przepływu powietrza  i wzrost temperatury wewnątrz laptopa. Najprawdopodobniej za pierwszym czy drugim razem nie dojdzie do awarii sprzętu, ale stopniowo układ graficzny ulegnie uszkodzeniu i będzie kwalifikował się do wymiany.

Przenoszenie otwartego laptopa za klapę to nagminny zwyczaj naszych klientów. Najczęściej to właśnie z tym laptopem klient do nas trafia na wymianę zbitej lub rozlanej matrycy, wyrwanych zawiasów .. bądź wymianę uszkodzonego dysku, który podczas przenoszenia laptopa w czasie pracy złapał bad sectory.

Niejednokrotnie spotkaliśmy się tez z sytuacja, gdzie klienci rzucali torbę z laptopem na łóżko.. fotel etc. .W końcu laptop jest w torbie ..łóżko jest miękkie i zamortyzuje upadek . Nic bardziej mylnego. Laptopy aktualnie są dużo bardziej delikatne niż te które produkowane były kilka..kilkanaście lat temu. Tworzywo z którego wykonana jest obudowa jest cienkie ..niemalże plastycznie wygina się w reku. A podczas pechowego upadku może dojść do wysunięcia się zaparkowanych głowic w dysku. Taki dysk będzie trzeba wymienić, a dane odzyskać w specjalistycznej firmie … co nie będzie tanie.

Zachowań tego typu zapewne można byłoby wymienić więcej… uderzanie pięścią w klawiaturę, szarpanie za przewód od zasilacza..etc. Pamiętajmy, że  wbrew pozorom laptop to bardzo delikatny sprzęt !!

 

 

Podziel dysk na partycje..

 

Dzielenie dysku na co najmniej dwie części, jest bardzo korzystne. Rozgraniczamy w ten sposób obszar niezbędny do działania systemu operacyjnego od obszaru gdzie zapisujemy i modyfikujemy nasze dane. Dzięki rozgraniczeniu tych obszarów możemy bez problemu przeinstalować system bez ryzyka utraty zapisanych danych na drugiej partycji. Dane te sa również bezpieczne w sytuacji kiedy system operacyjny ulegnie uszkodzeniu

 

 

Dyski SSD – nie takie dobre jak nam się wydaje…

 

Większość laptopów w aktualnej sprzedazy jest wyposażonych w dyski flashowe SSD .

Z badan przeprowadzonych przez firmę Avian jak również naszych własnych obserwacji wynika iż dyski SSD , nie są mniej awaryjne niż tradycyjne dyski twarde. Jak rowiez użytkownicy nie zauważyli większej wydajności sprzętu podczas pracy z dyskiem SSD .

 

Jak informuje firma Avian, awaryjność dyskow SSD ksztaltuje się na ok. 10-20% , współczynnik ten jest 10-krotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych dyskow twardych.

 

Gdy już dojdzie do awarii dysku flashowego, na skutek czego utracimy nasze dane.

Odzyskanie ich jest duzo trudniejsze i wiąże się z wysokimi kosztami.

 

 

 

Windows – Jak  pracować szybciej i wydajniej ?

 

1 Droga na skróty… większość z nas zapewne zna skroty Ctrl+V ( wklej) i Ctrl+C ( kopiuj). System Windows ma dużo więcej tego typu skrótów klawiszowych. Poniżej lista najbardziej przydatnych :

CTRL+C: kopiowanie

CTRL+X: wycinanie

CTRL+V: wklejanie

CTRL+Z: cofanie

CTRL+B: pogrubienie

CTRL+U: podkreślenie

CTRL+I: kursywa

F1: Pomoc

CTRL+ESC: otwieranie menu Start

ALT+TAB: przełączanie między otwartymi programami

ALT+F4: zamykanie programu

SHIFT+DELETE: trwałe usuwanie elementu

Windows+L: blokowanie komputera (bez użycia klawiszy CTRL+ALT+DELETE)

SHIFT+kliknięcie prawym przyciskiem myszy: wyświetlanie menu skrótów z poleceniami alternatywnymi

SHIFT+dwukrotne kliknięcie: uruchamianie domyślnego polecenia alternatywnego (drugie polecenie w menu)

ALT+dwukrotne kliknięcie: wyświetlanie właściwości

SHIFT+DELETE: natychmiastowe usuwanie elementu bez umieszczania go w Koszu

F1: uruchamianie Pomocy systemu Windows

F10: uaktywnianie opcji paska menu

SHIFT+F10: otwieranie menu skrótów dla zaznaczonego elementu (równoznaczne z kliknięciem obiektu prawym przyciskiem myszy)

CTRL+ESC: otwieranie menu Start (aby wybrać element, należy użyć klawiszy strzałek)

CTRL+ESC lub ESC: wybieranie przycisku Start (aby wybrać pasek zadań, należy nacisnąć klawisz TAB; aby wyświetlić menu kontekstowe, należy nacisnąć klawisze SHIFT+F10)

CTRL+SHIFT+ESC: otwieranie Menedżera zadań systemu Windows

ALT+STRZAŁKA W DÓŁ: otwieranie pola listy rozwijanej

ALT+TAB: przełączanie do innego uruchomionego programu (aby wyświetlić okno przełączania między zadaniami, należy przytrzymać wciśnięty klawisz ALT, a następnie nacisnąć klawisz TAB)

SHIFT: naciśnięcie i przytrzymanie klawisza SHIFT przy wkładaniu dysku CD-ROM umożliwia pominięcie funkcji automatycznego uruchamiania

ALT+SPACJA: wyświetlanie menu systemowego okna głównego (menu systemowe umożliwia przywracanie, przenoszenie, minimalizowanie, maksymalizowanie i zamykanie okna oraz zmienianie jego rozmiaru)

ALT+- (ALT+myślnik): wyświetlanie menu systemowego okna podrzędnego interfejsu dokumentu wielokrotnego (menu systemowe okna podrzędnego interfejsu dokumentu wielokrotnego umożliwia przywracanie, przenoszenie, minimalizowanie, maksymalizowanie i zamykanie okna podrzędnego oraz zmienianie jego rozmiaru)

CTRL+TAB: przełączanie do następnego okna podrzędnego programu interfejsu dokumentu wielokrotnego

ALT+<var>podkreślona litera w menu</var>: otwieranie menu

ALT+F4: zamykanie bieżącego okna

CTRL+F4: zamykanie bieżącego okna interfejsu dokumentu wielokrotnego

ALT+F6: przełączanie między oknami tego samego programu (kiedy na przykład jest wyświetlane okno dialogowe Znajdowanie Notatnika, naciśnięcie klawiszy ALT+F6 umożliwia przełączanie między oknem dialogowym Znajdowanie a oknem głównym Notatnika)

 

  1. Tworzenie skrótów do programów i folderów na pulpicie również zaoszczędzi twoj czas czas

 

  1. Zminimalizuj ilość programów uruchamiających się wraz z systemem. Aby wyłączyć uruchamiające się programy, otwieramy okno konsoli przy pomocą skrótu Windows+R i wpisujemy msconfig, kolejnie odznaczamy w oknie które się nam pojawiło niepotrzebne programy

4., Jasność ekranu .. Dobrze wyregulowana jasność ekranu zmniejszy zużycie baterii i nie będzie męczyć naszych oczu. Jasnością ekranu możemy sterować z pomocą klawiszy funkcyjnych lub systemowego panelu sterowania .

 

  1. Pamiętaj o regularnym wyrzucaniu niepotrzebnych plikow z dysku i jego defragmentacji. Zwiększy to szybkość działania systemu i odczytu danych.