Linux jest to nowoczesny 32-bitowy, wielozadaniowy, wieloużytkowy, system operacyjny typu UNIX stworzony przez Linusa Torvaldsa. Pierwsza wersja systemu ukazała się w 1991 r., od tamtej pory system ulega licznym udoskonaleniom i aktualizacjom
Linux jest systemem bezpłatnym i dostępnym dla każdego bez ograniczeń. Jednak stal się on tez forma zarobku dla firm komercyjnych, które sprzedają tzw. dystrybucje Linux. To wersja instalacyjna na CD wzbogacona rożnymi dodatkowymi programami użytkowymi dostosowanymi do tego systemu. Istnieje różnorodne darmowe oprogramowanie odpowiednie dla tego systemu tj. pakiety biurowe StarOffice, Corel World Perfect czy programy graficzne np. Gimp.
Oprócz darmowości oprogramowania Linux jego kolejna zaletą są małe wymagania sprzętowe. Do wykonywania podstawowych zadań ok. 4 MB pamięci RAM. Aktualnie dostępnych jest ponad 20 odmian Linux. Wszystkie wersje dystrybucyjne Linux bazują na tym samym jądrze (kernelu). Kernel zawiera podstawowe funkcje systemu operacyjnego, ładuje niezbędne sterowniki systemu plików, obsługi sieci oraz dołączonych urządzeń i programów pomocniczych.
Instalacja systemu Linux w przeciwieństwie do oprogramowania Windows, nie należy do łatwych i jego późniejsze użytkowanie wymaga już pewnej znajomości komputera.Na instalacje Linux musimy przeznaczyć osobną partycję na dysku twardym (Ext2) na HDD.
Jeżeli BIOS twojego komputera pozwala na bootowanie systemu z CD-ROM’u, to proces instalacji uprości się do wykonaniu kilku całkiem nieskomplikowanych czynności.
Linux charakteryzuje się wysoką stabilnością działania oraz niska awaryjnością. Pod względem wydajności, szybkości i stabilności śmiało konkuruje z innymi platformami. Dzięki tym zaletom zyskał dużą popularność wśród programistów i zastosowanie w urządzeniach serwerowych. Dla użytkowników domowych system Linux jest mało przyjemny w codziennym użytkowniu. Jego wadami jest trudna instalacja i konfiguracja z innymi urządzeniami peryferyjnymi, a dokumentacja jest mało precyzyjna i raczej nie ulatwi nam instalacji czy obsługi systemu.
Windows to system doskonale każdemu znany. Został opracowany i systematycznie udoskonalany przez amerykańską firmę komputerową Microsoft Corporatio w latach 90-tych, Firma Microsoft zrewolucjonizowała sposób komunikacji przeciętnych użytkowników z komputerem, czyniąc go w pełni użytecznym i prostym narzędziem pracy i rozrywki. Kolejnie udoskonalenia tego systemu wykorzystują coraz to bardziej zaawansowane technologie, a zarazem charakteryzują się prostota obsługi. Do systemu dołączone sa podstawowe aplikacje do tekstowe i graficzne. Za dodatkową opłatą Microsoft oferuje w pełni kompatybilny z systemem pakiet biurowy MS. Office
Windows opiera się na zastosowaniu interfejsu graficznego polegającego na uruchamianiu programów w oddzielnych oknach obsługiwanych myszką.
System ten cechuje się prostą obsługą i szerokim zastosowaniem. Jednak jest bardzo awaryjny ,a jego praca jest mało stabilna.
Oba w/w systemu możemy porównać biorąc pod uwagę konkretne kryteria i zastosowanie.
1.Instalacja – Instalacja obecnych najnowszych wersji Linux jest znacznie prostsza i krótsza od ich poprzedników. Proces tworzenia partycji na życzenie użytkownika może być wykonany automatycznie. A większość sprzętu wykrywana jest automatycznie.
- Konfiguracja – Konfiguracja w systemie Windows jest wykonywana w całości z interfejsu graficznego, a sam proces jest banalnie prosty. W systemie Linux wymaga to większej wiedzy, gdyż konfiguracja odbywa się przez edycję tekstowych plików konfiguracyjnych i wiersz poleceń.
3. Użytkowanie – Aby obsługiwać system Windows należy nauczyć się łatwych zasad ogolnych, gdyz system ten posiada ten sam interfejs we wszystkich programach.
Linux, jest bardzo złożony, a jego obsługa polega na wydawaniu poleceń w tzw. Shellu Interfejs tworzony jest na podstawie rożnych bibliotek, posiada wiele różnych środowisk użytkownika (pulpitów)… System ten nie jest zestandaryzowany
4. Gry – Gry dla systemu Linux to jednostki. Zdecydowanie przewagę ma w tym przypadku system Microsoftu, nie tylko ze względu na większy wybór gier jak również obsługę akceleratorów i kart graficznych
5. Oprogramowanie – Dla środowiska Windows mamy szeroki wybór programów i aplikacji typu freeware, shareware jak również komercyjnego oprogramowania. Do każdej dystrybucji Linux mamy dołączone bezpłatne oprogramowanie zarówno to proste jak i zaawansowane, płatne komercyjne oprogramowanie dla tego systemu to rzadkość należy do niego m.in. Star Office i Corel Word Perfect - Obsługa urządzeń peryferyjnych – Jak, że programiści Linux nie maja dostępu do specyfikacji technicznej urządzeń typu drukarki, modemy itp., a ich producenci nie tworzą pod ten system sterowników to wiele urządzeń nie współpracuje z Linuxem. Windows obsługuje wszelaki dostępny na rynku sprzęt i w wiekoszosci przypadków nie ma problemu ze sterownikami, gdyż są one dostarczane użytkownikowi przez producenta
7. Stabilność – Windows nie należy do systemów stabilnych. Jako, że każdy program rządzi się własnymi prawami. Błąd w jednym pociąga za sobą brak stabilności działania całego systemu, system staje się wolniejszy bądź ulega awariom.
System Linux kontroluje każdy program z osobna. Gdy któryś posiada błąd. Jego działanie zostaje zblokowane i niejako zostaje odizolowany od całego systemu. Jest prawie bezawaryjny a jego działanie stabilne i szybkie bezwzgledu na długość czasu użytkowania.
8. Zabezpieczenia – Czyli ochrona przed wirusami, utratą danych, hackingiem itp.
Dla środowiska Windows istnieje mnóstwo wirusów. Utrata danych może nastąpić w wyniku nawet zawieszenia komputera. Linux natomiast jest środowiskiem niesprzyjającym wirusom – wszystkie programy są odgórnie kontrolowane, w związku z tym haker będzie miał Duzy problem z dostaniem się do systemu. Zawieszenia ze strony systemu nie występują.
9. Wykorzystanie zasobów sprzętowych. System Windows nie umie efektywnie wykorzystać pamięci RAM i procesora, Często zawiesza się i zwalnia. Linux natomiast wykorzystuje pamięć niezwykle efektywnie.System uruchomimy przy 4 MB RAM, a do pracy w większości programów wystarczy 32 MB, przy bardziej zaawansowanym programie ok. 64MB.
10. Cena -Linux darmowym. Jak również większość jego programow. Takimi też jest zdecydowana większość Linuxowych programów. Możemy pobrać go za darmo z sieci, otrzymać wraz z czasopismem komputerowym, bądź zakupić komercyjną dystrybucję z olbrzymią ilością programów, instrukcją i gwarancją pomocy technicznej (max. 300 zł). W porównaniu do oprogramowania Windows oprogramowania i aplikacji pod system Microsoft są to sumy „groszowe”
Reasumując system Windows nadaje się dla użytkowników domowych, mało zaawansowanych, gdyż jest prosty w obsłudze. Spełni swoje zadanie, jeśli będziemy na nim korzystać z gier czy multimadiow. Linux polecany jest bardziej dla użytkowników zaangażowanych w sam system i operacje na nim wykonywane.