Skip to main content
Porady

Jak zachować dłuższą żywotność baterii?

By 28 stycznia, 201929 stycznia, 2019No Comments

Coraz częściej zdarza się, że nasza bateria w krótkim czasie traci swoją pojemność. Najdziwniejszy jest fakt ze dzieje się tak zarówno przy częstej eksploatacji akumulatora jak również w momencie, kiedy używamy go nadzwyczaj rzadko. Dlaczego tak się dzieje..?

 

Utrata pojemności baterii to zjawisko dość powszechne wśród użytkowników laptopów, tebletow, telefonów itp. Dotyczy ono zarówno baterii litowo-jonowych jak i litowo-polimerowych. Nominalna trwałość ogniwa litowo-jonowego to ok. 500 cykli ładowania. Teoretycznie bateria powinna wytrzymać ok. 3 lat systematycznej pracy. Po tym okresie pojemność baterii powinna zmniejszyć się o niespełna polowe pojemności nominalnej…Oczywiście pod warunkiem, ze stosujemy się do zasad poprawnej eksploatacji tej baterii.

Praca z bateria powinna odbywać się w temperaturze oscylującej w okolicach 20-25 stopni Celsjusza, przy systematycznym obciążeniu. Nie powinniśmy również pozostawiać akumulatora na długo w pełni naładowanego. Naładowana i nieużywana bateria z czasem traci nie tylko zgromadzona energię, jak również pojemność ogniw. Tempo degradacji naszej baterii zależy od temperatury, w jakiej zostanie pozostawiona oraz stopnia naładowania. Im wyższy procent naładowania i wyższa temperatura, tym szybciej spadnie jej pojemność.

Bateria używana w laptopie, w którym na stale podłączony jest zasilacz, również będzie miała krótkie życie. Stan naładowania baterii cały czas będzie 100%, a temperatura w laptopie znacznie wzrośnie, gdy podłączymy do niego zasilacz..

Aby jak najmniej zaszkodzić naszej baterii, starajmy się pracować na jednym źródle zasilania. Podczas pracy z podłączonym zasilaczem, odłączajmy go tak, aby bateria rozładowała się przynajmniej do polowy. Unikajmy stanu pełnego naładowania baterii jak również starajmy się unikać rozładowania baterii do końca. Raz na jakiś czas, ( co ok.30 cykli = ok. 1-2 miesiące) pożądane jest rozładowanie baterii, do 0, aby wykonać tzw. kalibracje baterii. Proces ten umożliwia wyrównanie stanu ogniw, pomoże odzyskać cześć utraconej pojemności.

 

Podsumowujac …Baterie nie lubią:

– wysokiej temperatury
– ciągłej pracy w stanie pełnego naładowania (na zasilaczu)
– zbyt częstego rozładowywania do zera