Skip to main content
Porady

HDD SSD vs. Tradycyjne HDD. Czy faktycznie warto zainwestować w nośnik SSD?

By 28 stycznia, 201929 stycznia, 2019No Comments

Zapewne nie każdy z nas jest świadomy, ze największym winowajcą powolnego działania sprzętu jest dysk twardy. To on przy podzespołach tj. procesor, RAM itp. charakteryzuje się najwolniejsza wydajnością

Nie  raz chcieliśmy zmodernizować swój PC? Pierwsze, co przychodziło na myśl to wymiana procesora na szybszy lub dołożenie pamięci RAM, co miałoby sprawić, że sprzęt będzie pracował szybciej… Jednak niewiele to zmieni, gdyż kolejne mHz w procesorze czy GB RAM-u z reguły nie przyniosą zamierzonego efektu. Niewielu z nas wie gdzie naprawdę leży problem. To właśnie dysk twardy w największym stopniu wpływa na szybkość pracy na komputerze i szybkość przetwarzania danych. W końcu procesor, aby przetworzyć dane, Najpierw musi je otrzymać …a dostawcą jest dysk twardy.

Zasada działania dysku twardego od ponad pół wieku jest taka sama. Działa za wolno, przede wszystkim, dlatego, ze jego działanie jest w pełni mechaniczne.( Kręcące się talerze i głowica, która odczytuje dane).Nie spodziewajmy się, że mechaniczny ruch metalowego elementu kiedykolwiek będzie szybszy niż odczyt danych za pomocą technologii SSD, która oparta jest na półprzewidnikach.

 

Podstawowymi wadami nośników SSD jest ich nadal wysoka cena, krotka żywotność oraz mała pojemność. Te 3 aspekty generują dużą rzesze przeciwników dysków SSD.

Cena nośników SSD niewątpliwie jest wysoka. Średnio cena za 1GB w dysku tradycyjnym to ok. 15gr, natomiast w dysku SSD 1GB będzie nas kosztował średnio ok. 7zł.Roznica wiec jest kolosalna.

 

Potencjalni nabywcy dysków SSD narzekają na małą pojemność nośnika. Wielkość jest jednak ścisło związana z cena. Technicznie jest możliwość stworzenia dysku w technologii SSD o pojemności np. 1TB. Dysk o takiej pojemności byłby drogi, a popyt na niego niski. Produkcja dysków o takiej pojemności byłaby wówczas mało opłacalna.

Wiele osób nadal uważa, że żywotność dysków SSD jest ograniczona. Najpopularniejsze kości pamięci wykorzystywane w tej technologii wytrzymują ok. 10 000 cykli zapisu. Wiele osób nie wie tez, ze informacja ta jest już dawno nieaktualna. Obecnie najpopularniejsze kości (MLC)  cechują się tym parametrem na poziomie 100 razy większym.

Więc wyczerpanie cykli zapisu na pojedynczej komórce jest prawie, że niemożliwe. Dyski SSD obecne na rynku wyposażone są w specjalne układy, których zadaniem jest równomierne rozkładanie danych między różne komórki w taki sposób by każda z komórek zużywała się w równym stopniu Dyski SSD są dość wrażliwe na temperaturę, głownie zbyt niska. W zbyt skrajnych warunkach dysk może zacząć tracić dane. Trwałość danych w tym przypadku możemy uznać za wadę..Jednak, kto używa komputera w temperaturze np. – 20 stopni Celsjusza??

 

Pomimo wad nośnik SSD jest dobrym rozwiązaniem dla użytkownika, który pracuje na laptopie, używa zaawansowanych programów np. graficznych i zależy mu na szybkim odczycie i zapisie danych oraz ogólnym sprawnym i szybkim działaniu laptopa. Dla użytkownika tzw. domowego, którego szczytem marzeń jest sprawne korzystanie z przeglądarki internetowej itp. wystarczy tradycyjny dysk twardy.