Skip to main content
Porady

Czy różnią się wyświetlacze LCD od wyświetlaczy LED?

By 28 stycznia, 201929 stycznia, 2019No Comments

LCD – wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Sam z siebie nie może emitować światła. Do podświetlania wykorzystywane świetlówki (CCFL)

LED – Dioda elektroluminescencyjna – to mała żaróweczka, która do świecenia potrzebuje bardzo niewiele prądu

 

Postaramy się nieco przybliżyć różnice pomiędzy matrycami LED, a LCD. Główną różnicą miedzy tymi dwoma typami matryc jest sposób ich podświetlania. Matryce LCD sa podświetlane świetlówkami (CCFL), natomiast w matryca LED wykorzystywane w celu podswietlania sa diody LED. Diody LED maja przewagę nad świetlówkami gdyż zajmują dużo mniej miejsca oraz zużywają mniej energii.

Oprócz większego zużycia energii i zajmowania większej powierzchni, matryce LCD nie maja możliwosci odwzorowania czarnych odcieni. To, co powinno byc wyświetlane w kolorze czarnych w rzeczywistości jest w odcieniach np. szarości. Dzieje się tak, dlatego ze w technologii LCD piksele podświetlane sa białym światłem o równej intensywności, które podczas wyświetlania czarnej barwy jest wyłączane. Jako, ze piksele nie sa w stanie tego zrobić idealnie.. to przepuszczają częściowo światło..I otrzymujemy obraz w odcieniu szarości.

Diody LED natomiast pozwalają na podświetlenie matrycy wyłącznie w niektórych miejscach, dzięki czemu można otrzymać idealny odcień czerni.

Jeszcze lepsze odwzorowanie czerni otrzymamy w matrycy wykorzystującej technologie LED RGB, wówczas diody podświetlające wyłączane sa w konkretnym miejscu występowania elementów w kolorze czerni. Nasycenie kolorów jest dużo większe niż w przypadku zwykłych matryc LCD

Wszystko przemawia za zakupem sprzętu z matrycami w technologii LED, zajmują mniej miejsca sa energooszczędne, a kolorystyka jest żywa i intensywna.

Na chwile obecna jedyna wada matryc LED jest ich cena..Stosunkowo wyższa niż cena matryc LCD