Skip to main content
Porady

Co czeka nas w przyszłości?– Wyświetlacze nowej technologii

By 28 stycznia, 201929 stycznia, 2019No Comments

Na przełomie kilku lat zmienił się typ podświetlania, z matryc podświetlanych świetlówką na podświetlenie z uzyciem diód LED-owych. Aktualnie mamy też wyświetlacze reagujące na dotyk oraz wyświetlające obraz w 3D .. Czego nowego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Nad czym pracują projektanci i czym mogą nas zaskoczyć?

Krąży wiele pogłosek na temat przyszłości wyświetlaczy. Większość z nich na dziś dzien jest dla nas bardzo abstrakcyjna tj. przezroczyste dotykowe wyświetlacze, wyświetlacze plastyczne – wyginające się . Projektanci dążą również do wykorzystania rożnych powierzchnii w celu wyświetlania obrazu w jak najlepszej jakości, być może za jakis czas obraz będzie wyświetlany np. na szybach samochodow.  Które z tych wizji niebawem mogą stac się rzeczywistością?

 

Technologia OLED i AMOLED …

            To technologia,  które stawia już pierwsze kroki na rynku. Wyświetlacze produkowane w tej technologii wykorzystuja światło organiczne generowane przez  diody elektroluminescencyjne. Technologia OLED charakteryzuje się świetnym kontrastem oraz żywą naturalną barwą kolorów. Niestety maja tez wady – trudno osiągnąć diodę w kolorze niebieskim, diody te są mało wytrzymale i mają krótką żywotność. Dlatego też są montowane głównie w telefonach komórkowych, natomiast monitory i telewizory z matrycami tej technologii to tylko eksponaty pokazowe. Wyświetlacze tej technologii mogą być przezroczyste lub tez elastyczne, ponieważ diody elektroluminescencyjne to niejako punkty nałożone na folie, która może być bezbarwną powłoką jak i wyginać się.

 

Wyświetlacze wykorzystujące mechanikę kwantową …

Wyświetlacze kwantowe QLED lub QD-LED , zbudowane są z tzw. kropek kwantowych, które działają za pomocą nanokryształów. Matryce jak i te OLED-owe nie potrzebują dodatkowego podświetlania do ich działania wystarczy napięcie elektryczne. Wyświetlacze technologii QLED maja nasycone kolory i sa kontrastowe oraz energooszczędne. W porównaniu do OLEDów maja większą wytrzymałość i żywotność, ale podobnie  maja problem z uzyskaniem barwy niebieskiej.

 

Wyświetlacze wykorzystujące laser…

Wyświetlacze wykorzystujące MEMS-y . Są to skomplikowane mikrosystemy, czyli połączenie kilku wiązek lasera z mikroskopijnym układem luster. Dzięki tej technologii możemy mieć np.  innowacyjny wyświetlacz projekcyjny. Obraz laserowy nie ma sobie równych pod kątem jakości. Niestety technologia ta jest bardzo droga, a i często zawodna.  Bardzo prawdopodobne jednak ze mikrosystemy będą miały duże znaczenie w przyszłości wyświetlaczy, gdyż pojawiają się powoli inne pomysły z wykorzystania ich. Takie jak IMOD czy TMOS również oparte na systemie elementów odbijających światło. Do tej kategorii możemy zakwalifkowac również matryce oparte na ferromagnetykach  (FLD), czyli elementów stale namagnesowanych oraz matryce zbudowane z pikseli działających na zasadzie teleskopu (TPD).

 

Nadal LCD…?

Oprócz najczęściej spotykanych wyświetlaczy TFT technologii LCD , możemy spotkać wiele typów ekranów ciekłokrystalicznych np. TN, MVA, IPS, PLS,PVA . Każdy z typów rożni się od poprzednika, sa pozbawione wad pierwotnych wyświetlaczy LCD, maja lepsze nasycenie barw i kontrast, zostały wzmocnione i nie reaguj na dotyk tak bardzo jak pierwsze ekrany tej technologii. Jednak większość z nich dalej potrzebuje czasu do uruchomienia. O ile wiekszosc wad z czasem została wyeliminowana to czas reakcji pozostal niemalże bez zmian. Ta wada nieznacznie została poprawiona w wyświetlaczach typu MVA i PVA . Zaletą tej technologii jest niska cena w porównaniu do konkurentów.

Rekiny branży elektronicznej wprowadzają nowości na rynek powoli. Na chwile obecna większość z wyswietlaczy jest doświadczeniem albo stanowi element pokazowy na targach tej branży. Aby nowe innowacyjne technologie pojawiły się w masowej sprzedaży musimy uzbroic się w cierpliwość, każda z technologii przed wprowadzeniem do obrotu musi być dopracowana, a producenci musza być pewni ze znajdzie swoich odbiorców i przyniesie zysk.